District 1

Panhandle
William T. Butler
2420 E Olive Road, Ste. A
Pensacola, FL 32514
(850) 476-4768
[email protected]

Meeting Time: 1st Tuesday of month, 11:30am 
Location: Sonny's BBQ

 

 Chipola

Jesse Snelgrove
P.O. Box 836
Marianna, FL 32447
(850) 526-3991
[email protected]

 

Meeting Time: 2nd Tuesday of month, 11:30am
Location: Bailey's Surf-N-Turf Restaurant

 

Gulf Coast
Frederic Rankin
203 Aberdeen Parkway
Panama City, FL 32405
(850) 522-0644
[email protected]

Meeting Time: 3rd Thursday (every 3 months)
Location: call for more information

 

 

Northwest Florida
Chad Thurner
2844 Pablo Avenue
Tallahassee, FL 32308
(850) 200-2441
[email protected]

Meeting Time: 3rd Thursday of month
Location: call for more information

 

 

District 2

Florida Crown
Bill Faust
8001 Belfort Parkway, Ste. 200
Jacksonville, FL 32259
(904) 641-0123
[email protected]

Meeting Time: 2nd Tuesday, 6:30pm
Location: call for more information

 

North Central Florida
Hal Peters
328 NE 1st Avenue, Ste. 200
Ocala, FL 34470
(352) 304-9534
[email protected]

Meeting Time: 3rd Tuesday, 6:30pm
Location: call for more information

UF Geomatics Student Association
Daniel Hutton
P.O. Box 110565
Gainesville, FL 32611-0565
(904) 392-8679
[email protected]

Meeting Time: call for more information
LocationReed Lab 302

 

 

District 3

Central Florida
Leon Hampton
203 Sheridan Avenue
Longwood, FL 32750
(321) 231-4874
[email protected]

Meeting Time: 3rd Tuesday; 6:30pm meeting        
Location: Patio Grill

Indian River
Brion Yancy
404 Willows Avenue
Port St. Lucie, FL 34952
(772) 475-7475
[email protected]

Meeting Time: Last Wednesday; 6:30pm meeting
Location: HopCat, Port St. Lucie

 

 Volusia County

Anthony Sanzone
1366 N. US Hwy 1
Ormond Beach, FL 32174
(386) 672-3633
[email protected]

 

Meeting Time: 2nd Tuesday of every other month (Feb., April, June, Aug. Oct. Dec.)
Locationcall for more information

 

 

 

District 4

Ridge
Larry Sharp
1805 W. Oakwood Loop
Bartow, FL 33830
(863) 640-9017
[email protected]

Meeting Time: Call for more information
Location: Call for more information

Tampa Bay
Charlie Arnett
6500 All American Blvd.
Suite C-300
Orlando, FL 32810
(813) 898-2711 Ext. 4181
[email protected]

Meeting Time: 4th Thursday, 6:30pm
Location: IHOP, 4910 W. Spruce St., Tampa, FL 33607

   

 

District 5

Charlotte Harbor
Greg Rieth
742 Shamrock Road
Venice, FL 34293
(941) 497-1290
[email protected]

Meeting Time: 2nd Wednesday, 6pm
Location: The Family Table Restaurant, North Port

Collier-Lee
Stephen Shawles II
13041 McGregor Blvd.
Fort Meyers, FL 33919
(239) 481-1331
[email protected]

Meeting Time: 1st Wednesday, 6:30pm
Location: Pewter Mug, Naples

 

Manasota
Donald A. Bouchard Jr.
201 5th Avenue Drive East
Bradenton, FL 34208
(941) 748-8080 (ext. 146)
[email protected]

Meeting Time: 1st Wednesday, 6pm
Location: Sun 'N Fun, Sarasota

 

 

District 6

Broward County
Earl Soeder
612 Brookhaven Drive
Orlando, FL 32803
(954) 818-2610
[email protected]

Meeting Time: 3rd Tuesday, Wednesday,
or Thursday, 6pm

Location: call for more information

Palm Beach
Derek Zeman
6853 SW 18th Street, Ste. 310
Boca Raton, FL 33433
(561) 757-2303
[email protected]

Meeting Time: 2nd Wednesday; every odd month
Location: call for more information

 

FAU Geomatics (student chapter)
Gerardo Rojas
777 Glades Road EW 201
Boca Raton, FL 33431
(561) 297-2658
[email protected]

Call for meeting information

 

 

District 7

Miami-Dade County
Frank Paruas-Suiero
15014 SW 11 Lane
Miami, FL 33194
(786) 831-2251
[email protected]

Meeting Info: 3rd Thursday
Location: Call for more information