2020 Committees

 --------------------------------------------------------------------------------

From the FSMS Constitution:
Article VIII Section 1. – Section 3.16
Article V, Section 1.
The President shall be an ex-officio member of all Committees.
Article VI, Section 2.
The Executive Director shall serve as an ex-officio member of all FSMS Committees.
--------------------------------------------------------------------------------

Standing Committees
Article VIII, Section 3

3.1 Nominating Committee 

Chair: Hal Peters

Members: Eric Stuart, Nick DiGruttolo, Al Quickel, Greg Prather, Jeff Cooner, Ken Buchanan, Lou Campanile, Jr. 

3.2 Membership Committee

Chair: Dodie Keith-Lazowick

Members: Al Quickel, Randy Tompkins, Eric Stuart, Bob Strayer, Richard Allen

3.3 Finance Committee 

Chair: Bon Dewitt

Members: Dianne Collins, Lou Campanile, Jr., Don Elder, Jim Sullivan, Hal Peters

Consultants: Steve Csenge

3.4 Ethics Committee

Chair: Joe Perez

Members: Al Quickel, Greg Prather

3.5 Education Committee

Chair: Dianne Collins

Vice Chair: Greg Prather

Members: Bon Dewitt, Eric Stuart, Dianne Collins, Jim Sullivan

3.6 Constitution & Resolution Advisory Committee 

Chair: Eric Stuart

Members: John Clyatt, Jack Breed, Allen Nobles

3.7 Annual Meeting Committee 

Chair: Jim Sullivan

Members: Tom Walker, Hal Peters, Matt LaLuzerne, Dianne Collins, Earl Soeder, Dodie Keith-Lazowick

3.8 Legal Committee 

Chair: Jack Breed

Members: Lou Campanile, Jr., Jeff Cooner, Chad Thurner, Nick DiGruttolo

Consultants: Mike Bist & David Daniel

3.9 Legislative Committee

Chair: John Clyatt

Members: Pam Nobles, Chad Thurner, Dodie Keith-Lazowick, Jeff Cooner, Don Elder, Ray Niles, Dianne Collins

Consultants: Mike Bist & David Daniel

                    a. Sub-Comittee: FSMPAC

                        Chair: John Clyatt

                        Members: Ray Niles, Jeff Cooner

                        Consultants: Mike Bist, David Daniel

3.10 Florida Surveying and Mapping Council

Chair: Randy Tompkins

Members: Jack Breed (Legal Committee Chair), Bon Dewitt (UF Geomatics), Russell Hyatt (NSPS Director), Jim Owens (SWFWMD), Brett Wood (FDOT), Denis Riordan (NGS Advisor), Ekaterina Fitos (ASPRS Representative), Matt Kalus (FACM Representative), Lou Driber (USGS), Richard Malloy (FDEP Bureau of Survey and Mapping Chief), David Schryver (FDACS BPSM Appointee), Howard Ehmke.

3.11 Strategic Planning Committee 

Chair: Hal Peters

Members: Dodie Keith-Lazowick, Jim Sullivan, Joe Perez, Bon Dewitt, Dianne Collins

3.12 Executive Committee

Chair: Don Elder

Members: Hal Peters, Jim Sullivan, Joe Perez, Bon Dewitt, Dianne Collins, Dodie Keith-Lazowick

 

Special Committees
Article VIII, Section 3.14

1. Awards Committee

Chair: Dianne Collins

Members: John Clyatt, Jack Breed, Allen Nobles

2. UF Alumni Membership Recruiting Committee

Chair: Russell Hyatt

Members: Jeff Cooner, Ken Glass, Jack Breed, Nick DiGruttolo

3. Professional Practice Committee

Chair: Lou Campanile, Jr.

Members: Greg Prather, Manny Vera, Jr. 

4. Equipment Theft

Chair:Manny Vera, Jr. 

Members: Adam Benjamin, Richard Allen

 

Liaisons 
Article VIII, Section 3.12

1. CST Program - Alex Jenkins

2. FDACS BPSM - Howard Ehmke, Lou Campanile, Jr. as alternate

3. Surveyors in Government - Richard Allen

4. Academic Advisory - Bon Dewitt, Jim Sullivan, Nick DiGruttolo

5. FES - Lou Campanile, Jr., Randy Tompkins

 

Practice Sections
Article XII, Section 1

1. Geospatial Users Group (GUG)

President: Earl Soeder

Vice President: Randy Tompkins

Treasurer: Tom Steckler

Secretary: Richard Allen